Powrót

Na zamieszczonych poniżej obrazkach znajdują się symulacje teoretycznej widzialności odległych gór, nałożone na zdjęcie wykonane kamerą zainstalowaną na szczycie Łomnicy, dnia 12 stycznie 2009 roku, o godzinie 7 rano.

Pełny widok

Pierwszy obrazek to pełny widok z kamery. Jak widać, pogoda tego poranka była wprost nadzwyczajna. Widzialność mogła nawet przekraczać 300 km. Rozdzielczość obrazu jest jednak zbyt mała, a obszar w ujęciu - bardzo duży. Na ciemny wał na horyzoncie składają się zlane w jeden obrazy gór odległych o 100-180 km (Vyhorlat i Slanskie Vrchy w prawej części zdjęcia).

Wycinek z prawej strony

Tu z kolei mamy wycinek całego zdjęcia, obejmujący obszar, na który nanoszone były wyniki symulacji. Poza pojedynczymi, dość bliskimi (co tu oznacza 200-230 km) górami (Ljutańska Holica, Połonina Równa i Borżawa), wystającymi ponad linię horyzontu, na oryginale dosłownie o 1 piksel, nie sposób wyróżnić niczego odleglejszego. Jaśniejsze punkty mogą wydawać się oświetlonymi porannym Słońcem szczytami, ale to po prostu miejsca, w których horyzont przenosi się o jedną linię wyżej, ponieważ kamera była krzywo ustawiona.